További kutatások

Vízimadarakat fertőző mycoplasma fajok azonosítása (2022)

A mycoplasmák kis méretű genommal rendelkező, fajspecifikus baktériumok. Sok gazda egyed észrevétlenül hordozza ezeket a baktériumokat, azonban stresszes környezetben súlyos tüneteket okozhatnak. A M. anseris, M. anseris, M. anserisalpingitidis, M. cloacale és M. anatis baktériumok vízimadarakat (libák és kacsák) fertőznek, és neurológiai tüneteket, valamint akár embrióhalálozást is okozhatnak.

A budapesti Állatorvostudományi Kutatóintézet Zoonotikus Bakteriológia és Mycoplasmatológia Kutatócsoportjában részt vettem a fenti baktériumok fajspecifikus azonosítását lehetővé tevő laboratóriumi módszerek fejlesztésében, illetve kapcsolódó genetikai vizsgálatokban.

A foltos szalamandra jelene és jövője Ausztriában és Nyugat-Magyarországon (2019-2020)

A foltos szalamandra (Salamandra salamandra) egy különleges életmódú farkos kétéltű, amely a legtöbb kétéltűvel szemben elevenszülő. Lárváit az anyaállat egyenesen a vízbe helyezi, de érdekes módon a kifejlett állatok rendkívül rossz úszók. Bár a foltos szalamandra széles elterjedési területtel és viszonylag nagy egyedszámokkal rendelkezik a legtöbb élőhelyén, sok veszély leselkedik a fajra. Két bőrparazita, a Batrachochytrium dendrobatidis, valamint a B. salamandrivorans is terjed a természetes populációkban, és több populációban is tömeges pusztulásokat okozott az elmúlt évek során. Ausztriában és Magyarországon még nincs ismert előfordulása B. salamandrivorans-nak, de az osztrák határtól néhány tíz km-re már előfordul.

A Konrad Lorenz Etológiai Intézet Genetika Laboratóriumában végzett kutatásunk célja, hogy egy új-generációs szekvenálási eljárás segítségével felmérjük Ausztria és Nyugat-Magyarország foltos szalamandra állományainak populációgenetikai struktúráját és a populációk közötti génáramlás irányát és mértékét. Ezen információ birtokában szeretnénk előre jelezni, hogy mely populációk vannak leginkább kitéve a B. salamandrivorans megjelenésének, mely területeken kell aktívan monitorozni a betegség előfordulását a közeljövőben.